Kadim bir kültüre, köklü bir geleneğe sahip Samsat;

1988 yılında GAP Projesi kapsamında sular altında kalmıştır. Yeni Samsat ise 2017 ve 2018 yıllarında 2 büyük deprem yaşamıştır. Başkan Halil Fırat yönetiminde hem yaralarını sarmak hem de turistik ve sosyal bir belde olma yolunda büyük atılımlar yapmaktadır.

Başkanın Öz Geçmişi:

1980 yılında Adıyaman’da doğdu. Demokrat Parti döneminden beri siyasetle iç içe olan bir ailenin ferdiydi. İlk, orta ve lise eğitimini Adıyaman’da tamamladı. Lise eğitimi sonrasından Adana’da yaşamaya başladı.

Anadolu Üniversitesi’nde işletme lisans eğitimi aldı. Yüksek lisans eğitimini Adana Bilim ve Teknoloji Üniversitesi’nde Yönetim Organizasyon dalında tamamladı. Siyasete Adana’da başladı. Ak Parti Seyhan İlçe Başkanlığı Yönetim Kurulu Üyeliği yaptı. Ak Parti Siyaset Akademisi Yerel Yönetimler Programı’nı başarı ile tamamladı. Bunların dışında mesleki alanda aldığı ve başarı ile tamamladığı eğitimlere de sahiptir. Halen Atatürk Üniversitesi’nde Yeni Medya ve Gazetecilik, Akdeniz Araştırma ve Bilim Üniversitesinde Hukuk eğitimi almaktadır.

1997 yılından beri yönetiminde olduğu LPG ve otogaz dönüşüm sistemleri firması, önce bayilik bazında başlayarak sırasıyla bölge bayiliği, servis ağı daha sonra üretim, distribütörlük ve son olarak ihracat yapan bir firma olarak Adana İli’nde faaliyetlerine devam etmektedir.

Sosyal, hayırsever, sporcu ve meraklı kişiliği ile tarif edilebilen Fırat; uzun yıllar bir çok STK’da aktif görev aldı. LPG CNG Otogazcılar Derneği Başkanlığı, Adana Atletizm Spor Kulübü Başkan yardımcılığı ve Adana Adıyamanlılar Derneği Başkanlığı’nı uzun yıllar sürdürdü. Bu başkanlık doğu ve güneydoğu kökenli Adanalılar arasında güçlü bir şekilde tanınmasına ve onlar ile çok iyi ilişkiler kurmasını sağladı. Bir aile geleneği olarak hayır faaliyetlerinde sıkça bulunması Adana’da yaşayan dezavantajlı doğu ve güneydoğu kökenliler ile ilişkilerinin daha da güçlenmesine vesile oldu.

İyi bir koşucu olan Fırat; maraton, yarı maraton vb uzun mesafe koşularında bir çok dereceye sahiptir. Dünyaya, çevreye kısaca yaşama dair okumakla beslediği dinmez bir merakı vardır. Bu merak kendisine olaylara, kişilere hep çok yönlü bakabilmesini sağlamıştır.

Orta derecede İngilizce, iyi derecede Kürtçe bilmektedir.

Başkan'a ulaşmak istiyorum

Belediye hizmetleri ile ilgili bir probleminiz veya çözüm aradığınız bir probleminiz mi var? Başkan'a yazabilirsiniz.
Başkana mesaj göndermek için tıklayın

Tüm mesajlar başkan tarafından okunmaktadır.